احمد ابراهيمي فرد

الهی چنان کن سرانجام کار .................... تو خشنود باشی و ما رستگار

استاد دکتر کریم زمانی

 

Ostad Zamani

استاد کریم زمانی - مولوی پژوه

کریم زمانی در بیستم اردیبهشت ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. او از دوران دبستان در کنار تحصیلات معمول به مطالعات غیر درسی علاقه فراوان نشان می داد. بطوریکه برای بچه های هم سن و سال خود جلسات هفتگی برپا میکرد و خلاصۀ مطالعات خود را برای آنها بازگو می نمود. زبان عربی را نیز بخوبی فراگرفت و این زبان، او را با متون عرفانی و ادبی ، بیشتر آشنا کرد.
از اواسط دوران دبیرستان به آموزگاری در دبستان مشغول شد ، پس از اتمام دوره دبیرستان وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد و دروه کارشناسی ادبیات عرب را به پایان برد. و سپس از  ادامه تحصیل در دانشگاه منصرف شد و همّ خود را صرف تحقیق و پژوهش نمود. و در موضوعات تاریخی و دینی ، حدود ۱۰ کتاب از عربی به فارسی ترجمه کرد که به چاپ رسید مانند :
اخبار الزمان در "تاریخ عمومی" همگام با پیامبران در قرآن ، قیام زنگیان و تفسیر سوره حمد از تفسیر معروع المنار.

از ۲۷ سالگی خود را به طور عمده در متون عرفانی بخصوص مثنوی حضرت مولانا متمرکز نمود و دین شناسی را به مشرب عارفان آغاز کرد و طی بیست سال مطالعه و پژوهش ، کتاب هفت جلدی شرح جامع مثنوی معنوی را به نگارش درآورد و پس از آن کتاب میناگر عشق را در شرح موضوعی مثنوی معنوی نگاشت. سپس کتابی به نام برلب دریای مثنوی را به رشته تحریر درآورد که در آن کلیه ابیات مثنوی را بطور خلاصه عنوان گذاری کرد که این عنوان ها ، مقصود مولانا را از تمثیلات و ابیات مثنوی بیان میدارد.

آثار مثنوی پژوهی کریم زمانی
۱ – نی نامه انتشارات روزنامه اطلاعات
۲- شرح جامع مثنوی معنوی ۷ جلد ، انتشارات روزنامه اطلاعات
۳- میناگر عشق شرح موضوعی مثنوی معنوی نشر نی
۴- بر لب دریای مثنوی معنوی ۲ جلد نشر قطره
۵- متن کامل مثنوی معنوی همراه با بیان مقاصد ابیات نشر نامک

آثار در دست تالیف :
ترجمه و تفسیر قرآن کریم به زبان ساده برای همه
شرح کامل غزلیات دیوان شمس

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۷ساعت 21:33  توسط احمد ابراهيمي فرد شربیانی  |